Основне питання, про який хочуть навіть водії з багаторічним стажем, — це вибір правильної швидкості під умови на дорогу. Багато водіїв зі стажем вважають, що можуть вибратися з будь-яких проблем, забувши про найважливіші правила безпеки. Як результат із-за перевищення швидкості – ДТП.
З іншої сторони молодим водіям також варто враховувати рівень свого досвіду – якщо дорога покрилась наліддю, краще почати гальмування заздалегідь до маневру, а якщо ви попали під дощ або сніг – варто їхати набагато повільніше, ніж це дозволено правилами дорожнього руху.
ПДД та дорожні знаки
І перша порада, яка підходить під усі випадки життя, особливо в погану погоду – кожен водій повинен уважно стежити за всіма вказівниками і дорожніми знаками. Часто такі попереджувальні знаки як небезпечний поворот (1.1 або 1.2) або кілька поворотів (1.3.*) у хорошу погоду ігноруються більшістю водіїв. Але якщо траса зледеніла або іде сильний дощ, то вчасно знижена швидкість як тільки ви побачили вищевказані знаки допоможе зберегти Вас та пасажирів в безпеці. Також в Україні можна зустріти досить нові дорожні знаки, які не варто ігнорувати, такі як 1.41 – Ділянка концентрації дорожньо-транспортних пригод. І варто зрозуміти, що такий знак не будуть встановлювати просто так, тим більше він ні до чого не зобов’язує водія, а просто попереджує, а це в погану погоду важливіше, ніж штраф за будь яке правопорушення.
Рух обледенілими дорогами
Взимку найбільшою небезпекою є їзда по зледенілому дорожньому покриттю, яка зветься водіями «склом». Коли температура падає, потрібно бути особливо обережним, адже, на перший погляд, можна навіть не зазирнути в те, що дорога вкрита тонким шаром льоду. І тоді навіть на малих швидкостях будь-який різкий рух може призвести до занесення або втрати керування.
Потрібно знати, що крига обмежує зчеплення коліс. Тому будь-яке раптове гальмування, прискорення або занадто швидкий рух кермового колеса може стати причиною небезпечного прослизання. То що робити? Під час руху повільно збільшуйте оберти двигуна, щоб колеса не втратили зчеплення. При прискоренні обережно додавайте газ до досягнення оптимальної швидкості (при необхідності нижче за переважаючі межі). Що ж до гальмування, то потрібно майже повністю забути про педалі гальма, а гальмувати лише двигуном знижуючи передачу.
Керування автомобілем під дощем
Ще одне прокляття водіїв – сильний дощ, через який дороги стають слизькими, а видимість обмежена. Звичайно, тут потрібно спочатку повторити зниження швидкості – це основний принцип безпеки. Бажаєте запобігти нещасним випадкам? Слідкуйте за висотою протектора у ваших шинах.
На що варто звернути увагу? Збільште дистанція до наступного ТЗ, тому що гальмівний шлях під дощем може бути в 2 рази більшим за звичайний. Також уникайте різкого гальмування, наскільки можливо повільно знижуйте швидкість.
Не забувайте знижувати швидкість перед поворотом – ніколи не гальмуйте під час повороту, що є звичайною практикою для водіїв, які надто поспішають.
Безпечне водіння у нічний час
Коли ви їдете вночі, на дорозі багато небезпек. Багато тварин можуть несподівано стрибнути прямо під колеса вашого автомобіля, чого ви не в змозі помітити заздалегідь, ліхтарі машин, що йдуть з протилежного напрямку, можуть засліпити вас, а втома змушує вас втратити концентрацію. Що тоді?
Уявіть собі таку ситуацію: ви їдете вночі, дороги порожні, попереду ще багато кілометрів, які треба подолати… Чим займаєтесь? Ви прискорюєтеся, щоб дістатися до місця призначення якнайшвидше. Тим не менш, діапазон ближніх або дальніх фар, від яких ви залежні, набагато менше, ніж діапазон очей протягом дня. Чи достатньо у вас рефлексів, щоб раптово загальмувати або уникнути перешкоди, що лежить на дорозі?
Водії, що їдуть на дальньому світлі, часто їдуть швидше. Але мало хто, переключившись на ближнє світло, знижує швидкість, а видимість зменшується в рази. Тому слід остерігатися такої основної помилки.
І що робити, коли вас засліплюють інші автомобілі? Ніколи не дивіться прямо у фари, інакше значно збільшиться час відновлення гостроти зору. Кращий спосіб сфокусувати погляд на правому краю проїжджої частини. І перед поїздкою завжди мийте скло – брудне скло викликає світлові відблиски, що обмежує видимість. Крім того, подбайте про правильне налаштування ламп – ви не самотні на дорозі.
І головне при керуванні автомобілем у складних умовах – це здоровий глузд.