Неоподатковуваний мінімум доходів громадян. Скільки і чому?

Що таке неоподатковуваний мінімум доходів громадян? Як він розраховується? Яким Законом підтверджується? Коли востаннє змінювався? Чому саме 17 грн? Що закладено в цю цифру і хто його визначає? Усі ставлять ці запитання і мало, хто знаходить на них відповіді.

Почнемо з самого поняття, що таке неоподатковуваний мінімум доходів громадян (далі – НМДГ) – це чітка визначена величина, яка виражається в грошовому вимірі. Первісна її мета була для визначення мінімального розміру доходу громадян, і не підлягала оподаткуванню, що в принципі не змінилося і до наших днів.

неоподатковуваний минимум доходів громадян

 

Регулювалося НМДГ Законом України 05.07.91 р. № 1306-XII «Про збільшення неоподатковуваного мінімуму сум заробітків, одержуваних громадянами за виконання трудових обов’язків, та прирівняних до них доходів і внесення змін до розмірів заробітків, щодо яких встановлено прогресивне оподаткування».

Розмір НМДГ відображав матеріальне становище доходів громадян, а також ставлення самої держави до доходів громадян. Спочатку планувалося постійно переглядати і підвищувати залежно від рівня життя громадян та їхньої заробітної плати. Так було з 1991 року по 1996 рік. НМДГ відповідав розміру мінімальної заробітної плати, складався він, з розрахунку доходу громадян починаючи від 10 крб. НМДГ був 2%. На кожен дохід громадян була складена чітка процентна таблиця в Законі. Податківцям було складно вести облік, тому з кожним роком сума НМДГ перераховувалася і регулювалася Указом Президента. НМДГ почали активно використовувати в цілій низці законодавчих актів, спираючись на грошову величину доступну кожному громадянину, розраховуючи з його доходів.

Неоподатковуваний мінімум доходів громадян використовується

  • для оцінювання майна у випадку крадіжки або грабежу
  • для стягнення штрафу адміністративного правопорушення
  • для розрахунку державного мита
  • розмір плати за отримання ліцензії
  • розмір принесених збитків при скоєнні злочину

 

Однак держава не зовсім згодна з використання НМДГ, а також регулярно змінювати мінімум залежно від доходів громадян. Указом Президента змінювалася, і коригувався відсоток до 22 травня 2003 року. Саме тоді Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб» було законсервовано суму НМДГ у розмірі 17 грн. та прописано в прикінцевому положенні.

Чому саме 17 грн? Звідки взялася цифра 17?

Наразі неоподатковуваний мінімум доходів громадян закріплено в Прикінцевих положеннях Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» і встановлено в розмірі 17 гривень. Звідки взялася цифра 17 гривень і чому ця норма Закону перебуває в Перехідних положеннях? Норму неоподатковуваного мінімуму доходів громадян перенесли з Декрету КМУ «Про податок на доходи фізичних осіб» від 26.12.1992р. до вищезгаданого Закону.

А от чому цей розмір став значно відставати від розміру мінімальної заробітної плати, та й узагалі був заморожений з 22 травня 2003 року і до наших днів з прийняттям Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», залишається для нас загадкою.

У Податковому кодексі визначено, розділ XX (20), підрозділ 1 пункт 5.

22.5. Якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації злочинів або правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 6. 1.1 пункту 6.1 статті 6

На сьогодні понад 600 законодавчих актів активно використовують суму 17 грн., прописуючи в Законі НМДГ. Серед них:

  • – Кримінальний кодекс України;
  •  Кодекс України про адміністративні правопорушення;
  •  Декрет КМУ «Про державне мито»;
  • – Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»;
  • – Закон України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»;
  • – Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців».

І це далеко не весь список законодавчих актів.

З огляду на те, у скількох Законах прописано штрафні санкції, що обчислюються в НМДГ, самі лише проблеми, пов’язані з незмінністю розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Підходу законодавця – не завжди є єдино правильним, спираючись на суму в 17 грн. Зміна НМДГ можуть нашкодити. Для комплексного вирішення проблеми НМДГ потрібно розробити обґрунтований розмір НМДГ. Не останнє місце в цьому посідає ставлення суспільства до НМДГ. Потрібно вирішити для себе, що дорожче: можливість безкарно порушувати правила дорожнього руху чи впевненість у тому, що цих правил дотримується кожен водій і пішохід.

Матеріали, які також будуть Вам цікаві:

Залишити коментар