Для початку трохи теорії для того, щоб легше було зрозуміти як можна за допомогою підручних засобів виміряти ємність акумулятора, як невеликого за типом 18650 на 2000mAh, так і кислотного від автомобіля на 60А.
Що таке ємність і Ампер – годинник?
Ємність акумулятора – це кількість електричної енергії, яку акумулятор може зберегти та надати в певний момент часу. Місткість вимірюється в ампер-годинниках (Ач) або міліампер-годинниках (мАч) і є кількістю заряду, яку акумулятор здатний «віддати».
Приклад
Чим більша ємність акумулятора, тим довше він може працювати, постачаючи енергію пристрою. Наприклад, акумулятор з ємністю 2000 мАч здатний надавати струм один ампер протягом двох годин, перш ніж розрядитися повністю. Місткість акумулятора впливає на тривалість роботи мобільних пристроїв, але також може змінюватись в залежності від типу акумулятора (наприклад, літій-іонний, нікель-метал-гідридний, кислотний та інші).
Навіщо знати реальну ємність акумулятора?
Якщо акумулятор новий, то зазвичай ємність даного акб дорівнює або приблизно дорівнює заявленій (хоча бувають різні випадки). Але з кожним циклом розряд-заряд акумулятор втрачає ємність і часто, коли автомобільний АКБ перестав заводити автомобіль в мороз виникає питання, а чи можна його застосувати. І відповідь очевидна – звичайно можна, особливо в умовах відключення електроенергії, запитати скажімо тепловий насос, насос опалювального котла або банально підключити світлодіодну стрічку і не бігати з ліхтариками по квартирі. Але наскільки вистачить цього акб і дізнатися це можна лише знаючи ємність.
Як розрахувати ємність акумулятора?
- Навантажити акумулятор навантаженням із споживанням Q/10. Якщо акумулятор має заявлену ємність 60 ампер-годин, необхідно знайти лампочку ближнього світла зі споживанням 5-7 ампер або потужністю 60 – 80 ват.
- Підключити лампу та виміряти струм, який проходить крізь лампу.
- Засікти час.
- Як тільки напруга на акумуляторі впаде до напруги 10,8 – 11 вольт. Зупинити секундомір.
- Пероммножити Час на споживаний ампераж (середній).
Проблема цього методу.
- Якщо розрядити кислотний акумулятор нижче 10,5 вольта, це може зашкодити акумулятору.
- Розрахована ємність вийде не точна, оскільки споживання лампочки залежить від напруги АКБ. А це означає, що Напрузі акумулятора в 12,6 вольта через лампу протікатиме струм у 5 ампер, а через 3 години напруга просяде до 11,5 вольта і струм також зменшиться. З цієї причини точних розрахунків не вийде, але виміряти відносні параметри все ж таки реально.
Що робити, щоб не загробити акумулятор?
Найправильніший варіант – це зробити схему відключення акумулятора від навантаження при досягненні напруги нижче 10,5 вольта. Наприклад за такою схемою ..
Простіший спосіб – це через кожні 20-30 хвилин вимірювати напругу на акб і як тільки воно опуститися до 10.8 вольта – експеримент можна вважати завершеним.